Zašto jedemo previše?
Mi jedemo ono što nama naš mozak kaže da jedemo. Uzmemo vrećicu čipsa s namjerom da imamo samo par zalogaja i za koju minutu skužimo da smo pojeli cijelu vrećicu. Krivac mi? Neeee, naš mozak.
Naš racionalni svjesni mozak misli da drži sve konce u rukama “Ja ću jesti što želim, kada želim i stati ću kada ja to odlučim!“ – Aha!? Mi imamo puno manje kontrole nad ovim nego što mislimo.
Jedemo iz dva razloga:
1) Da bi zadovoljili energetske potrebe našeg tijela
2) Jedemo iz zadovoljstva (hedonizam), da bi namirili svoje emocije
Većina naših obroka kombinacija je ta dva razloga i sasvim smo OK dok su naši obroci u balansu. Dok hedonističko, emocionalno konzumiranje hrane preuzme prevlast. Tada unosimo više hrane nego što je potrebno i znamo što nam se dešava. Debljamo se.
Zašto sam ja jela previše? Hranila sam se hranom iza koje sam potapala svoje stvarne želje, svoj životni put. Moj mozak mi je rekao da je to ispravno.