Važnost hrane servirane za vrijeme pauze za kavu – coffe break!

Važnost hrane servirane za vrijeme pauze za kavu – coffe break!
U današnjem poslovnom okruženju popularne su coffe -break stanke, u vrijeme dužih sastanaka, konferencija, predavanja. Upravo te stanke na zapadu vrijeme su koje se koristi za networking i povezivanje. To je važno vrijeme unutar cijelog dana.
Kada sam radila savjetovanje u cateringu za coffe break nudili su se zalogaji poput, mini kroasana, čajnih kolača, cookie, mini muffina ili savijača, uz neizbježnu kavu, čaj, vodu i sokove iz tetrapaka.
Često ne razmišljamo o hrani koja je pred nama jer smo okupirani drugim podražajima.
Smatramo da je hrana “samo” gorivo. Nismo ni svjesni koliko smo u krivu. Hrana koju jedemo djeluje na nas više i nego što možemo zamisliti. Različita hrana ima različit utjecaj. Upravo zato loš izbor hrane koji nam se često nudi na ovakvim prigodama utječe na naš organizam, koncentraciju.
Hrana ima direktan utjecaj na naše kognitivne sposobnosti. Skoro sve što unesemo u tijelo pretvara se u glukozu, koja omogućuje dan naš mozak radi. Kada smo gladni teže se koncentriramo zato što je nizak nivo glukoze u tijelu.
Nije svaka hrana – hrana!
Možda ima istu kalorijsku vrijednost, ali nutritivna je različita. Hrana poput muffina, kroasana, sokova koje se najčešće služe na coffe- breakovima otpušta glukozu u naše tijelo naglo. Upravo ovo je razlog što u jednom trenutku osjetimo nalet energije i nedugo zatim smo tromi. Razlog zbog kojeg se servira je navika, nezainteresiranost, nisu dostupne nove ponude i to je jeftinije.
Svijest o zdravoj hrani na mala vrata ulazi u naš život. Hrana utječe na naše sposobnosti, razmišljanje, djelovanje, obavljanja radnih zadataka.
Hrana servirana na sastancima i coffe breakovima trebala bi biti takva da ojača sposobnosti sudionika, da im pruži dugotrajnu energiju, okrjepu i užitak. To je povrće, voće, cjelovite žitarice. Zalogaji poput tapioka pogačica, rižinih smotuljaka s povrćem, svježe voće, mini zobena kaša, chia puding, muffin od rižinog brašna, LCHF peciva i smoothieja, sirove torte.
Ljudi koji konzumiraju više voća i povrća sretniji su, kreativniji, više sudjeluju u zadatcima, motiviraniji su.
Nije li to dovoljno da sljedeći put kada imamo coffe- break uložimo više vremena u odabir hrane koju serviramo sudionicima na događaju. Ne bilo kakvu hranu. Nutritivno bogatu hranu. Hrana koja hrani tijelo i naše kognitivne sposobnosti. Kada zajedno jedemo, mi dijelimo više od stola. Mi dijelimo iskustvo, emocije, Hrana ima sposobnost povezivanja. Ona nas poput nevidljive niti veže međusobno.
Istraživanja su pokazala da pregovori koji su se vodili u restoranima ostvarili su 12 % veći profit, oni u kongresnim dvoranama u kojima je bila prisutna hrana 11 % veću profit od onih u kojima sudi-onicima pregovora nije bila ponuđena hrana.
Jedemo i glukoza ulazi u naše tijelo, poboljšava složene aktivnosti mozga, povećava nam se samopouzdanje, imamo manju sklonost predrasudama i agresivnom ponašanju. Kada jedemo s drugima za stolom oponašamo njihovo ponašanje, imamo iste pokrete nesvjesno. Upravo to nesvjesno oponašanja u nama može izazvati pozitivne osjećaje prema osobama koje dijele hranu s nama.
I da za kraj naglasimo važno: Ako ste ozbiljni u postizanju vrhunskih rezultata na radnom mjestu, odlučivanje o hrani je bitno.
Dubravka!
[themify_list_posts style=”grid3″ limit=”6″ order=”DESC” orderby=”date” image=”yes” image_size=”medium” title=”yes”]